Odpovedal: dzlubo
Re: Modrý jazyk
(číslo príspevku 8.974, zo dňa 19.09.2006 videné 1163x)
ODPOVEDAŤ / Predchádzajúci príspevok
 

Text príspevku číslo 8974:

Bluetongue – katarálna horúčka– modrý jazyk je aktuálne ochorenie, ktoré v auguste toho roku bolo potvrdené v Holandsku neďaleko belgických a nemeckých hraníc. Ochorenie sa potvrdilo už aj ne územiach Nemecka a Belgicka, v blízkosti holandských hraníc.
Katarálna horúčka je nenákazlivé vírusové ochorenie prežúvavcov, ktoré postihuje najmä ovce, ale aj hovädzí dobytok, kozy a jeleniu zver. Chorobu šíria pakomáre z rodu Cullicoides ( bodavý lietajúci hmyz ), ktorý sa živí zvieracou a ľudskou krvou. Choroba sa bežne vyskytuje v južnej Európe, hlavne v Taliansku a Španielsku.
Pôvodcom katarálnej horúčky oviec je vírus z čeľade Reoviridae – bluetonge vírus, ktorý je pomerne odolný proti vplyvom vonkajšieho prostredia, je citlivý na kyseliny, pri pH 6,0 a nižšom rýchlo stráca infekčnosť. Neobsahuje lipidy, je však citlivý na účinky tukových rozpúšťadiel. Rýchlo stráca infekčnosť pri teplote -200 C, 3% roztok NaOH a 70 % etylalkohol inaktivuje v priebehu 5 minút.
Katarálna horúčka oviec, aj keď postihuje aj iné prežúvavce je v podstate choroba oviec. Vnímavé sú ovce všetkých vekových vekových kategórií, ale najmä ovce do 1. roka. Podstatne menej vnímavý ako ovce je hovädzí dobytok. Prameňom nákazy sú choré zvieratá a vírusonosiči. Vírus cirkuluje medzí vnímavým hostiteľom a bodavým hmyzom. Množenie vírusu prebieha tiež v krvi, ktorú nacicali komáre. Pri ďalšom cicaní krvi nastáva infekcia vnímavých zvierat. Aktivita pakomárov je limitovaná teplotou v rozmedzí 13 – 350 C.
Inkubačné obdobie trvá 4 – 10 dní. Príznaky ochorenia môžu byť také mierne, že často sa ani nespozorujú. Býva aj zhubný priebeh a ochorenie končí smrťou o niekoľko dní. Úmrtnosť sa udáva 10 %, v napadnutých stádach sa však pohybuje v širokom rozmedzí 2 – 90 %. Pri akútnej forme v začiatočných štádiách ochorenia pozoruje sa zvýšenie teploty na 41-420 C, zhoršenie chuti do žrania a depresia. O 2 až 4 dni sa objavujú opuchliny čela, uší, medzisaničia, zvýšená tvorba slín, výtok z nosa, prekrvenie slizníc ústnej dutiny s následným odlupovaním epitelu. V dôsledku nahromadenia slín sliznica ústnej dutiny býva pokrytá katarálnym výpotkom s primiešaninou útržkov epitelu a bielych krviniek. V neskorších štádiách jazyk nadobúda modrú farbu a visí z ústnej dutiny. Podľa tohto príznaku dostala choroba názov modrý jazyk. Pri subakútnom priebehu trvá ochorenie 12 – 25 dní a spravidla ho sprevádzajú príznaky ako pri akútnej forme, nemá však taký zhubný priebeh. Úmrtnosť je nižšia. Zvieratá, ktoré neuhynuli, sa uzdravujú veľmi pomaly a sú veľmi vychudnuté. Pri zrýchlenej forme okrem zvýšenia teploty sa obyčajne nepozorujú žiadne klinické príznaky. Zvieratá, ktoré ochorenie prekonali, získali dlhodobú a dobrú imunitu.
Ochorenie hovädzieho dobytka a kôz prebieha v ľahšej forme, spravidla atypický. Sprevádza ho horúčka, katarálny zápal slizníc ústnej a nosovej dutiny, zápal očných spojiviek, niekedy aj zápal korunky a krívanie.
Ani jeden z doteraz používaných liečebných prostriedkov nedáva uspokojivé výsledky. Na liečenie chorých zvierat sa používa hyperimúnne sérum a symptomatické prostriedky. Preventívne sa môže uplatniť boj proti hmyzu, ktorý nákazu prenáša.
Ak sa ochorenie vyskytne v podobe izolovaného ohniska v panenskom prostredí, likviduje sa radikálne. V štacionárne zamorených oblastiach sa robí profylaktická vakcinácia na konci zimy alebo na začiatku jari.