Odpovedal:
dzlubo
|
Re: komare
(číslo príspevku 8.794,
zo dňa 21.08.2006
videné 922x)
ODPOVEDAŤ
/
Predchádzajúci príspevok
|
|
Text príspevku číslo 8794:
I keď to nie je odpoveď na konkrétnu otázku, je potrebne mať na zreteli čo všetko komáre môžu spôsobovať u rôznych zvierat, preto je dôležité zvieratkám vytvárať také podmirnky, kde budú v čo najmenšom styku s komármi.
Komáre pri napádaní zvierat môžu pasívnym alebo aktívnym spôsobom prenášať rôzne choroboplodné zárodky, pôvodcov rôznych infekčných ochorení ako je sneť slezinná, tuberkulóza, encefalomyelitída, brucelóza, salmonelóza, piroplazmóza, myxomatóza, malária a iných.
Okrem toho, že môžu prenášať choroboplodné zárodky, veľmi veľký význam má ich mechanické poškodzovanie kože. Toto poškodzovanie kože je veľmi nebezpečné pri masívnej invázií komárov, ktoré môžeme očakávať v tomto období. Časté bodanie komárov spôsobuje, že zvieratá sú nervózne a znižuje sa ich úžitkovosť. Po masívnom napadnutí zvieraťa sa môže zaznamenať anémia čiže málokrvnosť. Tá sa prejavuje bledosťou kože a môže sa vyskytnúť i horúčka. U takto postihnutých jedincov sa obyčajne pozoruje pokles pracovnej a produkčnej schopnosti zvierat. Časté bodanie do kože môže viesť k tomu, že pôsobením slín komárov vzniknú rôzne alergie. Prejavy alergickej reakcie sú rozmanité. Symptómom alergie môže byť aj kožný edém, rôzne ekzematózne vyrážky, krvácaniny na koži a podobne. Ďalším častým následkom invázie komárov sú zápaly kože. Tie sa prejavujú tým, že najprv sa vyvinie erytrém so zápalovým bolestivým opuchnutím kože, môže sa objaviť i horúčka, malátnosť, zrýchlenie pulzu a všeobecné poruchy. Na takto postihnutej koži môžu vzniknúť rôzne erózie, malé vezikuly alebo väčšie pľuzgiere. Poranená koža a následne znížená imunita organizmu je vstupnou bránou pre rôzne choroboplodné zárodky z prostredia. V takýchto chovoch sa potom prejavujú rôzne ochorenia so všetkými nepriaznivými následkami.
Hlavnú pozornosť v týchto chovoch je potrebné zamerať na prevenciu, ktorá spočíva vo vykonaní účinnej dezinsekcie. V prvom rade je potrebné zabrániť alebo výrazne obmedziť prenikanie komárov do blízkosti zvierat a to hustými sitami. Osvedčili sa i elektrické lapače hmyzu, ktoré sú však drahšie od rôznych mechanických lapačov. Najvhodnejšie do boja s komármi je zapojiť i chemickú dezinsekciu vo forme postrekov, aerosólov a plynov.
Zvieratá a ich prostredie môžeme chrániť aj rôznymi veterinárnymi preparátmi. Napríklad Bio Kill spray sa používa postrek proti srsti a proti smeru pier až do úplného navlhčenia. Príbytky zvierat a ich ležoviská sa vystriekavajú do mokra.
|
|
|