Odpovedal:
dzlubo
|
Re: varená strava pre psíčka
(číslo príspevku 8.475,
zo dňa 27.07.2006
videné 942x)
ODPOVEDAŤ
/
Predchádzajúci príspevok
|
|
Text príspevku číslo 8475:
Ja mám trochu iný názor na granule, ale netvrdím, že ten môj je najspravnejší. Pri varenej strave je potrebné zabezpečiť, aby sa do tela psa dostali všetky potrebné živiny v správnom pomere.
Granulované krmivá považujeme v súčasnosti za moderné kŕmenie. Na jednej strane chovateľom šetria čas, jeho príprava je rýchla, výrobcovia určujú dávkovania, výber krmív je veľký od rôznych výrobcov, ktorí zároveň garantujú, že vývoj psa pri dodržaní dávkovania, že vývoj psa bude bezproblémový. Chovatelia, by mali zásadne dodržiavať predpísané dávkovanie výrobcom. Jedná sa o koncentrované krmiva, s optimálnym obsahom živín. Predávkovanie môže pri dlhodobom čase spôsobovať vážne metabolické poruchy a s tým spojené zvýšené náklady na veterinárne ošetrenie. Ďalšou častou chybou je zmiešavane rozličných krmív od rozličných výrobcov. Tu hrozí, že psa môžeme predávkovať rôznymi živinami a to nie len vitamínmi, minerálnymi látkami, ale aj základnými živinami.
Ak sa chovateľ i napriek hore uvedeným výhodám nerozhodne pre túto formu výživy psa mal, by sa vyvarovať, aby kuracie kosti i napriek tomu, že mnohým psom veľmi chutia, zásadne sa nedoporučujú. Ide najmä o duté a rúrkovité kosti zo stehien, krídel, pretože sa nelámu, ale štepia a často môžu poraniť tráviaci systém psa ( hlavne žalúdok a čreva ). Bravčové kosti nie sú najvhodnejšie pre zvýšené zastúpenie tukov. Nesmú sa skrmovať v surovom stave, pretože môžu obsahovať choroboplodné zárodky ( najnebezpečnejšie sú vírusy Aujezského choroby, u ktorej akákoľvek liečba je neúčinná ). Chovatelia, by sa mali z tohto dôvodu aj vyhýbať surovému mäsu. Najvhodnejšia úprava mäsa je jeho varenie. Kosti sú veľmi dôležité najmä pri utváraní zdravého a správneho chrupu. Najvhodnejšie sú surové hovädzie kosti, varené kosti psy bežne prehryznú a prehltnú, čo môže spôsobovať zvracanie a zápchy. Psom treba podávať surové hovädzie kosti 1 až 3 krát v týždni, čo vytvorí predpoklady, že ich zuby budú zdravšie. Pri súčasnej veterinárnej kontrole na bitúnkoch je takmer zaručené, že čerstvá hovädzia kosť alebo správne uskladnená neobsahuje žiadne choroboplodné zárodky, ktoré by mohli vyvolať akékoľvek infekčné ochorenie. Kosti by výživu psov, by sa mali zásadne kupovať v oficiálnych predajniach mäsa a nikdy od rôznych iných dodávateľov. V prípade, že do krmiva zaradia sa cestoviny, ktorých je v obchodoch značný výber, je vhodné chovateľoch upozorniť, že psy majú v krvi vysoký obsah fosforu, a preto by mali zásadne konzumovať iba nevaječné cestoviny. Vždy má chovateľ rešpektovať, že pes je mäsožravec a rastlinné krmivá sú iba doplnkom z hľadiska obsahu vlákniny.
|
|
|