Odpovedal: Lenka-tá druhá
Re: Problémové dieťa 2,5roka
(číslo príspevku 89.821, zo dňa 12.03.2006. videné 408x)
ODPOVEDAŤ / Predchádzajúci príspevok
 

Text príspevku číslo 89821:
Ahoj Alexandra,akurát sa o tom učím na vývinovej psychológii a mám aj "vedomosti z praxe".Sama mám synčeka,ktorý má 2roky a 9 mesiacov.
Budem úprimná: chybu robíte vy! Ak s ňou pôjdete k psychológovi,pravdepodobne Vám to povie tiež.
Dieťa do cca 3 rokov sa na seba pozerá ako na "druhú osobu".Nevníma sa podľa toho,čo si o sebe myslí samé,ale tak,ako ho vnímajú a hovoria o ňom iní.Ak Vaša dcéra počúva o sebe,že je zlá,neposlušná atď..chápe to ako fakt a automaticky sa stavia do pozície zlej a neposlušnej.To máte ako,keď v rozprávke povedia,že vlk je zlý,dieťa nemá dôvod o tom pochybovať,jednoducho to berie ako fakt.
Ďaĺší fakt,je spomínané obdobie vzdoru /písala o ňom Andrea/Práve v tomto období prichádza /ďaľšie je v puberte/.Je to doba,kedy dieťa prechádza fázou sebauvedomenia-skúša zisťovať,kde sú hranice.Preto provokuje a skúša..Rodič by si mal v tomto období stáť pevne za svojím a pripraviť sa na to,že to bude musieť vydržať,aby ho dieťa vnímalo ako autoritu.Keď teda poviem svojmu synovi,že mu nekúpim napr.lízatko,lebo to posledné rozbalil a zahodil,tak to musím aj dodržať,aby dieťa vedelo,že to myslím vážne a že na tom trvám.V žiadnom prípade si ho nemôže vydupkať v obchode,ak nepomôže vysvetľovanie,dieťa "robí scény",radšej treba z obchodu odísť./samozrejme bez lízatka/
Aj môj syn je občas neposlušný /je to normálne/,ale ja sa snažím viac sústreďovať na tie dobré veci.Veľa ho s manželom chválime a opakujeme mu,aký je dobrý,šikovný,múdry a musím povedať,že v porovnaní s mnohými jeho rovesníkmi-je to najlepšie dieťa.Takže,chválením naozaj nič nepokazíte,práve naopak,dieťatko bude sebavedomé,bude vám "rado robiť radosť" svojím pekným správaním.
Držím vám palce.