Odpovedal:
EDUSAN - psychiater
|
Re: Paranoidná psychóza
(číslo príspevku 16.242,
zo dňa 04.03.2003.
videné 274x)
ODPOVEDAŤ
/
Predchádzajúci príspevok
|
|
Text príspevku číslo 16242:
Ľuba,
v svojich dvoch príspevkoch ste uviedli niekoľko otázok. Pokúsim sa na ne aspoň stručne zodpovedať, či komentovať ich. Predovšetkým - aj pri užívaní liekov sa môže choroba zhoršiť. Je preukázané, že lieky znižujú frekvenciu zhoršovania stavov, zabraňujú predovšetkým opakovaným hospitalizáciám. Sú pacienti, ktorí sú už "skúsení", rozoznajú jednoznačne príznaky zhoršovania sa ochorenia, niektorí z nich sami vyhľadajú lekára, alebo dokonca žiadajú o hospitalizáciu. Ale je to skôr výnimka. V takom prípade sa buď zvyšujú alebo menia či kombinujú lieky.
Je možné, že mama počuje cez steny bytu. Zvuky z vedľajších bytov počuje určite každý, no bežne ich "odfiltrujeme". Človek s psychickou poruchou takého charakteru, akú má vaša mama, však počuje viac. Nie preto, že by mal lepší sluch, ale že sú preňho významné podnety, ktoré pre iných významné nie sú.
Ak by ste mali so susedkou hovoriť o maminej chorobe, je potrebné dopredu si premyslieť, čo jej vlastne chcete povedať. Podľa toho, čo opisujete, asi nemôžete očakávať veľkú pomoc.
Je vždy dobré zájsť za ošetrujúcim lekárom a povedať mu o zhoršení. Predstavte si, že možno už pri minulej návšteve uvažoval o zvýšení alebo zmene liekov, ale usúdil, že zmenu ešte neurobí. Táto informácie môže napomôcť pri jeho ďalšom rozhodovaní.
Rivotril, ktorý mama užíva, patrí naozaj do skupiny liekov, pri ktorých sa môže rozvinúť závislosť. Som presvedčený, že ak je ordinácia v rukách psychiatra, je to v poriadku. Vždy sa musí zvažovať riziko a zisk a zisk pri užívaní Rivotrilu pri takejto poruche môže byť významný.
S pozdravom psychiater - EDUSAN
|
|
|