Odpovedal:
EDUSAN - psychiater
|
Re: relaps k schizofrenii
(číslo príspevku 11.399,
zo dňa 11.09.2002.
videné 496x)
ODPOVEDAŤ
/
Predchádzajúci príspevok
|
|
Text príspevku číslo 11399:
Milá Lea,
je veľmi pekné prečítať si o tom, ako milujete svoju mamu a udržiavate si k nej pekný vzťah, nebýva to veru pri psychických poruchách až tak bežné.
Vyčerpávajúce odpovede na Vaše otázky by asi boli na malú knihu. Som dosť prekvapený, že ste našli málo informácií o schizofrénii na internete. Určite sa k tomu dostanete - môžete začať napr. od Národného inštitútu pre mentálne zdravie (skratka NIMH) alebo od farmaceutických firiem, ktoré vyrábajú lieky na schizophréniu (ako je Risperdal, Zyprexa alebo Leponex - v Amerike Clozaril), určite sa dostanente k organizáciam pacientov a ich príbuzných.
Pokúsim sa aspoň na niečo odpovedať, a keďže mám pocit, že by ste si to tak priali, bude to skôr odborne. Predovšetkým, vaša otázka: "Čo sa stalo v jej mozgu .... sa jednoducho rozhodla nevziať lieky?". Toto je jeden z najväčších problémov pri liečbe psychických porúch, ľudia odmietajú brať lieky, hovorí sa aj u nás o tzv. "compliance". Liek pre nich znamená asi niečo oko okovu priviazanú na nohe, užívanie liekov ich môže "stigamtizovať", tableta je dôkazom toho, že nie sú v poriadku, hoci sa už oni cítia dobre. Pritom je však vysadenie lieku najistejším prediktorom relapsu pri schizofrénii. Vaša mama je na tom vlastne veľmi dobre - má okolo seba ľudí, ktorí ju majú radi a chcú jej pomôcť.
K príznakom, ktoré sa u mamy objavili:
Keď som si prečítal, že presúva nábytok a zariadenie, kontroluje predmety, napadlo ma hneď, že sú to príznaky paranoidity - typického príznaku pre schozfréniu. Ale nemusí to tak byť. Mama užívala Anafranil - to je antidepresívum, ktoré výrazne posilňuje funkciu mozgového mediátoru nazývaného sérotonín, a lieky s takýmto mechanizmom účinku sa využívajú pri liečbe obsedantných prejavov. Leponex je patrí medzi tzv. atypické neuroleptiká, ktoré pôsobia opačne - blokujú (okrem iného) určitú časť sérotoninových mozgových receptorov. A v poslednom čase sa dosť publikovalo o tom, že by mohli obsedantné prejavy vyvolať, či posilniť. Čiže ponúka sa nám farmakologické vysvetlenie na objavenie sa obsedantných (nutkavých) prejavov. Podporuje to aj to, že mam je pri presúvaní vecí pokojná. Obsedantný výkon ľudí naozaj upokojuje. Nechceme na tejto stránke robiť diagnózy a ani nie je jasné, či mame pani doktorka popri zvýšení Leponexu predpísala opäť aj Anafranil, ale mohol by to byť prístup, ako mame ešte viac pomôcť. Lea, chcel by som Vám na záver ešte raz zdôrazniť, že celá atmosféra Vášho príspevku a to, ako o mame píšete ma potešilo a dojalo. Želám Vám veľa šťastia a dúfam, že odpoveď Vám prinesie aspoň nejaký podnet alebo Vám pomôže v nasmerovaní Vášho ďalšej aktivity.
S pozdravom psychiater Edusan
|
|
|