OBEZITA A CHUDNUTIE

prostriedky na zníženie hmotnosti

DEFINÍCIA
PRÍČINY
PATOFYZIOLÓGIA
DIÉTY

ODPORÚČANÉ STRÁNKY (v anglickom jazyku)

Pohľad do zrkadla je neúprosný. Som to ešte ja? Dvojitá brada,galusky, ovisnuté brucho, a tie stehná. Bŕŕ .... Bude ma ešte niekto chcieť? Ešteže mám stáleho partnera, ktorý sa tiež zaguľacuje. Jedlo spôsobuje radosť apríjemne zahrieva. Môžem si dopriať všetko? Budem si môcť obliecť ešte niektoréšaty? Do plaviek už asi nepôjdem. Ešte šťastie, že v spálni je tma. Podľa kníhtotiž, čím má človek viacej tuku, tým je vraj nežnejší a schopnýintenzívnejšieho citu. Nie svalovec, ale malý gúľajúci sa drobček, je ženskýmidolom. Nevadí, že močí len na slepo, podľa hmatu. Veď ešte nepotrebuje pinzetu.Ale nie ! Dosť! Odložím peniaze a kúpim si najdrahší, zaručene spoľahlivýprostriedok na chudnutie ! To budú všetci pozerať, kde som sa podela ! A schudnemurčite, na jedlo mi už sotva zostanú peniaze. V najhoršom prípade budem ľahšiaaspoň o peniaze v kabelke ...

DEFINÍCIA

Obezita je definovaná podľa viacerých objektívnych kritérií.Používa sa porovnanie s tabuľkami priemernej hmotnosti podľa veku a výšky.Najčastejšie sa vypočítava Body mass index (BMI): BMI = kg/(výška v metroch)2. Priemerný BMI je 22,4 kg/1 m2 pre mužov a 22,5 kg/1 m2 preženy. Pri obezite je BMI nad 30 kg/1m2 alebo vyšší. Vyše polovice tuku vtele je pod kožou. Jeho hrúbka sa dá merať rôznymi metódami, používajú sa ajprístroje na bioimpedačnom princípe. Zložitejšie metódy objektívneho meraniaobezity sú finančne náročné ( meranie obsahu vody v tele, meranie rádioaktívnymizotopom 40K, a iné).

PRÍČINY

Podmienkou obezity je aby bol príjemväčší ako výdaj.

Genetické faktory: 25 - 35 % obsahu telesného tuku a hmotnostisa považuje za dedične podmienené. Viacero genetických ochorení je spojených sobezitou.
Príjem potravy: žiadna z teórii nevysvetľuje príčinu zvýšeného apetítu.Obézni majú často nižší stupeň bazálneho metabolizmu. Pri depresii sa častovyskytujú oba extrémy prijímania potravy: nadmerná žravosť (bulímia), aleboabsolútna nechuť k jedlu (mentálna anorexia).
Výdaj energie: často u obéznych sa vyskytuje pomalé spaľovanie tukov aspotreba energie pri pohybe. Strava súčasne zohrieva organizmus, ale i tento efektmôže byť u obéznych nižší.

PATOFYZIOLÓGIA

Tuková bunka (adipocyt) je rezervoárom energie. Pri pozitívnejenergetickej bilancii sa vytvárajú stále ďalšie adipocyty. Tieto bunky, ak savytvoria zo svojich materských buniek, sa strácajú už ťažko. Nie je známe, čostimuluje vytváranie týchto buniek. Distribúcia tuku je rozdielna u mužov i u žien.Tukové bunky hornej a dolnej časti tela majú rozdielnú citlivosť na inzulín,katecholamíny a na pohlavné hormóny. V hornej časti sa tukové bunky častozväčšujú, v dolnej časti sa častejšie rozmnožujú. Najväčším rizikom pre vznikrôznych ochorení je brušný (androidný) typ obezity. Zvyšuje riziko vzniku vysokéhokrvného tlaku, ochorení srdca a ciev (7,7 x väčšie riziko), cukrovky, žlčníkovýchochorení, rakoviny prsníka a maternice.

DIÉTY

Ročne sa míňajú bilióny dolárov na prípravky podporujúcechudnutie. Vypočítalo sa, že strata jedného kilogramu stojí až 630 dolárov. Podľaúdajov FDA 62% mužov a 71% žien v USA sa pokúša chudnúť. V tejto krajine je až 68% ľudí obéznych. Metódy sú väčšinou kombinované a spočívajú v zmenestravovacích návykov, cvičeniach a doplnkoch liečebných kúr. Nebezpečné sú náhlezmeny stravovacích návykov "yo-yo" diéty, ktoré spôsobujú ďalšiezdravotné problémy.

Pôst

Pôst sa spomína s Starom i v Novom Zákone a liečebne ho používal aj Hippokrates. Nekontrolovaný pôst dlhší ako 1 - 2 dni by sa nemal nikdy skúšať bez lekárskeho dohľadu. Vzniknuté poruchy metabolizmu vody a elektrolytov v organizme vyžadujú často hospitalizáciu. Dôležité je vedieť či je v popredí opuch a prebytok toxických látok, alebo prebytok tuku. Odporúča sa občasné zaradenie pôstnych dní (jedenkrát za 1 - 2 týždne) a prísnejší pôst na jar.

Stravovanie podľa tradičnej Tibetskej medicíny

Odporúča sa konzumácia hlavne ovocia, zeleniny, klíčkov, orechov, obilnín a strukovín. Dôležité je vyhnúť sa nesprávnym kombináciám jedál (mäso + cestovina, mäso + knedľa, chlieb + syr). Vhodná kombinácia je napríklad syr so šalátom, omeleta so zeleninou a pod. Dôležitý je spôsob prípravy jedla a čerstvosť potravín, prispôsobenie potravy typu človeka a ročnému obdobiu. Podrobné informácie sú uvedené napríklad v publikácií Päť Tibeťanov, zdravé pochúťky spolu so 144 receptami podľa zásad oddelenej stravy, autorov Weise a Frederiksenová (Vydavateľstvo Slovenský spisovateľ, 1998).

Stravovanie podľa tradičnej Indickej medicíny (ájurvédy)

Výživa musí byť prispôsobená typu človeka. Tá istá potravina môže mať na jedného človeka priaznivé účinky, na iného škodlivé. Neexistujú preto všeobecné odporúčania. Pre potreby výživy a životosprávy je možné ľudí rozdeliť do troch typov. Záleží i na spôsobe prípravy jedla, dôkladnom rozžuvaní, správnom používaní nápojov, stimulačných látok, korenín a pod. Mimoriadny význam je venovaný aktuálnym pocitom človeka, biorytmu (času príjmu potravy počas dňa) a ročnom období. Podrobné informácie sú uvedené napríklad v publikácií Zora Doval: Ájurvéda. Vydavateľstvo CAD Press Bratislava 1997.

Diéta podľa Diamondovej

Je známa z knihy "Ako si ovládať svoje telo", autorov Harvey a Marilyn Diamond, ktorá vyšla v slovenskom preklade v roku 1994. Princípom je správny výber, kombinácia a časovanie jedál. Do poludnia sa odporúča jesť ovocie a ovocné šťavy. Ťažšie jedlá sa odporúča konzumovať popoludní, pretože zaťažujú organizmus a ochudobňujú ho o energiu. Hlavným chodom dňa by mal byť zeleninový šalát. Večer po 20. hodine začína proces asimilácie a človek by už nemal prijať žiadne jedlo.

Konjugovaná kyselina linoleová (CLA)

Má dôležitú úlohu pri využití energie vo svaloch, táto energia sa potom neukladá nespálená do tukových buniek. Zdrojom je hovädzie mäso a mlieko. Dostatočný obsah je v mlieku kráv, ktoré sa kŕmia prirodzenou trávou. Ľudia, ktorí konzumujú málo mlieka a hovädzieho mäsa sa ochudobňujú o dôležitý faktor podporujúci chudnutie. CLA redukuje percento tuku a používajú ho atléti na zvýšenie svalového výkonu. Pri liečebných diétach sa používajú 3 kapsle 1000 mg 70% CLA ráno. Podľa niektorých výskumov má CLA i antioxidačné účinky a preventívne účinky na vznik rakoviny prsníka, zvyšuje účinok inzulínu. Zistilo sa, že CLA znižuje cholesterol a triglyceridy a predpokladajú sa i možné priaznivé účinky na osteoporózu.

Chitosan

Je to polysacharid, označovaný aj ako magnet pre tuky. Bol izolovaný z lastúr, neskôr syntetizovaný. Má schopnosť viazať tuky v tenkom čreve - až na 5-násobok svojej hmotnosti. Tieto väzby sú prevažne elektrostatické. Takto naviazaný tuk organizmus nemôže použiť do zásob. Denná dávka 2 g chitosanu viaže 10 g tuku, ktorý opustí organizmus v nezmenenom stave. Podľa viacerých štúdií má chitosan priaznivý vplyv na triglyceridy a vysokodenzitný cholesterol. Chitosan a CLA by sa nemali užívať súčasne, pretože chitosan viaže aj oleje a mastné kyseliny.

Sójový proteín

Účinky na metabolizmus tukov sa študujú vyše 80 rokov. Odporúča sa denná dávka 10 - 30 g koncentrátu sójového proteínu pri chudnutí. Znižuje nízkodenzitný cholesterol a triglyceridy a podporuje činnosť štítnej žľazy. Izoflavonoidy (genistein) obsiahnuté v extraktoch sójového proteínu majú predpokladané účinky proti rakovine prsníka a prostaty.

Chróm

Znižuje hladinu glukózy v krvi, zvyšuje citlivosť na inzulín. S každým jedlom sa odporúča 200-mcg kapsula chrómia pikolinátu. Prípravok Slimdown je bohatý na kyselinu hydroxycitrónovu (výťažok zo stromu Garcinia Cambogia) a prírodný chróm s bioaktívnym glukózovým tolerančným (GTF) faktorom z kvasníc. GTF sa skladá z molekúl niacinu, aminokyselín glutatiónu a z 3-mocného chrómu. Reguluje metabolizmus tukov, blokuje premenu cukrov na tuk, vyrovnáva hladinu cukru v krvi a znižuje chuť do jedla, najmä na sladkosti. Týmto mechanizmom dochádza k znižovaniu obsahu tukov v organizme. Spolu s chrómom sa odporúča užívať antioxidačné prípravky, hlavne E vitamín.

Magnézium

Odporúča sa denná dávka 500 mg elementárneho magnézia denne. Predpokladá sa, že podobne ako chróm, zvyšuje účinok inzulínu na metabolizmus cukrov.

DHEA

Má anabolické účinky. Podporuje inzulínový rastový faktor (IGF-1). U starších ľudí sa pozoroval úbytok tuku po užívaní tohto prípravku. Odporúčaná dávka je 3 x 25 mg pre mužov a 3 x 15 mg pre ženy vo veku nad 35 rokov.

Prípravky podporujúce činnosť štítnej žľazy

Jednou z príčin spomalenia metabolizmu tukov môže byť znížená činnosť štítnej žľazy. Táto hypofunkcia sa nemusí prejaviť vo výsledkoch laboratórnych vyšetrení, a je častá u ľudí po 40 roku života. K správnej funkcii hormónov štítnej žľazy a inzulínu je potrebný dostatočný prívod chrómu a magnéziu, ktorý je práve pri diétach často znížený. DHEA, pregnenolon a sójový proteín podporujú činnosť štítnej žľazy.

Lieky znižujúce chuť k jedlu

Psychostimulanciá (amfetamíny, fenmetrazín a pod.) sa už v liečbe obezity nepoužívajú pre nežiadúce vedľajšie účinky. Používali sa aj v kombinácií (phentermine a fenfluramine) ale účinok bol len dočasný. Phenylethylamine (Mazindol) inhibuje metabolizmus norepinefrínu a dopamínu. Má tiež riziko vzniku závislosti. V apríli 1996 schválila FDA v USA dexfenfluramine ako liek pre zníženie hmotnosti, ale v septembri 1997 bol stiahnutý z trhu pre nežiadúce účinky na srdce. Vo všeobecnosti sa táto kategória liekov v redukcii hmotnosti dnes už nepoužíva, ordinujú sa len v špeciálne indikovaných prípadoch.

Diuretiká

Lieky, ktoré odstraňujú z organizmu prebytočnú vodu, môžu mať nežiadúce účinky a môžu sa používať len pod lekárskym dohľadom.

Sibutramine (MERIDIA)

Bol schválený v novembri 1997 FDA v USA k liečbe obezity. Je to pôvodne antidepresívum, ktoré zvyšuje hladinu norepinefrínu, serotonínu a čiastočne i dopamínu v mozgu a znižuje apetít (chuť k jedlu). V kombinácií s diétou, telesným pohybom a zmenou návykov bola strata hmotnosti v skupine liečenej týmto liekom o 4,3 kg výraznejšia ako v skupine, ktorá dostávala placebo.

Orlistat (XENICAL)

V apríli 1999 bol schválený FDA v USA ako liek, ktorý znižuje absorbciu tukov znížením vylučovania lipázy do čreva. Asi 30 % tukov opúšťa organizmus v nezmenej forme a vylúči sa. V kombinácii s diétou a s telesným cvičením pacienti schudli priemerne o 10 % svojej hmotnosti. Odporúča sa súčasné užívanie vitamínov A, D, E a K.

Nízkokalorická diéta

Denne sa odporúča príjem 1200 - 1500 kalórií s malým obsahom tuku a soli. Dôležitý je dostatočný obsah vitamínov, minerálií a ďalších dôležitých látok (vlákniny). Úbytok na hmotnosti je pomalý ale trvalý. V minulosti sa používala tzv. bodová diéta, pri ktorej každá potravina mala určitý počet bodov podľa obsahu kalórií, a celkový počet bodov bol obmedzený podľa fyzickej aktivity, veku a pohlavia.

Tekuté diéty

Predávajú sa vo forme prášku, ktorý sa rozpustí vo vode alebo v mlieku. Odporúčajú sa ako náhrada maximálne jedného jedla denne, pričom obsahujú vitamíny, minerálie a čiastočne i zasýtia. Obsahujú i bielkoviny, obsah tuku je minimálny. Vhodné je nahradiť takýmto jedlom napríklad večeru (Napr. Multaben nápoj v rôznych chuťových úpravach - čokoláda, ananás, jahoda, vanilka a pod.).

Prostriedky s vysokým obsahom vlákniny

Vysoký obsah vláknin je prevenciou vzniku rakoviny hrubého čreva a civilizačných ochorení. Takéto účinky majú napríklad pšeničné klíčky, ktoré je možné konzumovať samotné, alebo napríklad s jogurtom, vločky (ovos, pšenica, raž) a jablčná vláknina. Slim Down je prípravok vlákninovej výživy z obilia a citrusov. Tieto látky čistia organizmus od prebytočných tukov a odstraňuje toxické látky z tela. Obsahuje tiež vitamíny a minerálie. Vyvoláva pocit plného žalúdka, čím spríjemňuje chudnutie.

Bylinné prípravky

Niektoré čaje sú pripravené z bylín ktoré znižujú chuť k jedlu, stimulujú metabolizmus a majú i detoxikačné účinky. Používajú sa napríklad listy maté, guaranové a kolové semeno, škorica, aníz, mäta a ďalšie. Aj zelený čaj čistí organizmus od hlienov a zlepšuje imunitu. Používajú sa aj byliny, ktoré odvodňujú organizmus (Púpava lekárska, Breza previsnutá a ďalšie).

Psychoterapia

Dôležitá je najmä u pacientov s bulímiou, kde podkladom nadmernej chuti k jedlu je často depresia a antidepresíva najnovšej generácie sú metódou voľby. Niekedy je v popredí kompulzia - nutkanie neustále niečo jesť (nočné vyjedanie chladničky) najmä ako kompenzácia emocionálnych problémov a stresov. Pacient sa však často potrebuje zbaviť nesprávnych návykov, predstáv a spôsobov správania týkajúcich sa správneho stravovania a získať motiváciu pre zmenu svojho telesného vzhľadu. Preto psychoterapia je často účinná a veľmi dôležitá pri podpore chudnutia a dlhodobom udržaní správnej hmotnosti.

Telesné cvičenia

Podľa klinických štúdií, 90 % žien, ktoré cvičili minimálne 3 x do týždňa pol hodiny, schudli dlhodobo o 20 %. Cvičenie ovplyvňuje i duševný stav, odolnosť voči stresom, i dĺžku života. Anaeróbne cvičenie (v posilovni) nespália veľa kalórii, zväčšené svaly však môžu stimulovať pokojový metabolizmus. Odporúčajú sa hlavne aeróbne cvičenia spojené so zrýchlením dychu a pulzu ako napr. chôdza, beh alebo bicyklovanie. Cieľovú srdcovú frekvenciu pri cvičení je možné vypočítať podľa vzorca: (200-vek) x 0,7 - napr. 40-ročný muž: 160 x 0,7 = 112 pulzov/1 minútu.

Odporúčané metódy

Kombinujú diétu, zmenu životného štýlu, vzdelávanie o výžive, cvičenie a podľa potreby a návrhu lekára užívanie niektorého podporného doplnkového prípravku. Cieľom liečby obezity je dlhodobý úspech, akékoľvek krátkodobé a dočasné opatrenia, či diéty stav perspektívne zhoršia a predlžujú čas efektívnej liečby pod vedením odborníka. Najdôležitejšia je zmena stravovacích návykov: dávkovanie, časovanie a správna kombinácia jedál, dôkladné rozžuvanie a trávenie bez stresov a pod.

ODPORÚČANÉ STRÁNKY
(v anglickom jazyku)

Hyperlinkyna stránky s témou obezity

Hyperlinky na redukčné diéty

Informačné centrum pre obezitu

Chirurgická liečba obezity

Prípravky pre podporuchudnutia v Internetovej lekárni

Informácia o Xenicale

Xenical - informácia

Poznámka: Táto stránka obsahuje farmakologické a medicínskeinformácie. Akékoľvek iné použitie uvedených informácií ako vedecké, môžespôsobiť ohrozenie zdravia. Prípadné použitie niektorého prípravku konzultujtevopred so svojim lekárom.

Poznámka odborníka (pridané 12.10.2008):
Info pre laikov. Acomplia ucinkuje v organizme nasledovne.. V našom tele sa nachádzajú prirodzene akesi narkotika. Medzi ne, patria všeobecne zname ENDORFÍNY, hormóny šťastia. Medzi látky podbone patria tzv. ENDOKANABINOIDY. To sú molekuly podobné extraktom z rastiliny Marihuany vďaka, ktorých euforickým a iným účinkom sa používa ako droga..Tieto látky, ktore si nase telo prirodzene za urcitych okolnosti tvori hrajú ale významnu úlohu v rozvoji tučnoty a u niekoho aj zvýšenej glykémie, tlaku krvi a triglyceridov..Naša vnútorná marihuana sa aktivuje keď sme v strese, keď máme málo pohybu, veľa chutných jedál…Organizmus si takto zabezbečuje ukladanie tukov….Rimonabant /Acomplia/ čiastočne blokuje účinok endokanabinoidov a organizmus prestavuje tak, že chudneme. Snaží sa o zablokovanie nadmerne aktivovanej našej vnútornej marihuany…Depresie sa objavili v štúdiách len zriedka..ale objavili.. Ten kto chce naozaj schudnúť a nemá endogénnu depresiu liečenú liekmi, dodrziava akú takú diétu a má aspoň miernu pohybovú aktivitu počas dňa, určite z chudnutia depku mať nebude, ale radost z chudnutia áno.
MUDr. Igor Vozar


Posledná aktualizácia: 18.08.2001
WEB-master: PEKUR s.r.o.
Copyright © Edusan 1999