PRECHLADNUTIE

Pri prechladnutí sa vnímavý (oslabený) organizmus stretáva s pôvodcom infekcie (vírusom alebo baktériou). Záleží preto na odolnosti jednotlivca a sile pôvodcu ochorenia ako toto nevítané stretnutie dopadne. Likvidovať pôvodcov infekcie je úlohou imunitného systému. Preto každý je zodpovedný ako sa stará o svoj imunitný systém a či v prípade nákazy ochorie vážne, ľahko, alebo infekcia prebehne bez klinických príznakov a imunitný systém sa posilní. Tento obranný systém nelikviduje len vonkajších nepriateľov ale i odumreté, či rakovinové bunky. Porucha funkcie tohto systému sa prejaví znížením imunity a častými infekciami. Najčastejšou príčinou ochorenia sú vírusy, na oslabenej sliznici sa neskôr môže pridružiť i bakteriálna infekcia. Bezdôvodné použitie antibiotík však oslabí činnosť imunitného systému vo väčšej miere. Ľudia so silným imunitným systémom neochorejú ani pri styku s infekčne chorým človekom. Správna činnosť imunitného systému vyžaduje rešpektovanie prirodzených potrieb ľudského tela, ako i prírodných zákonitostí (striedanie dňa, nocí a ročných období). Na jeseň a v zime má byť strava teplá a výživná, vhodné sú kúpele v teplej vode a masáže olejom. Epidémie sa najrýchlejšie šíria v kolektívoch, v hromadných dopravných prostriedkoch a šíreniu infekcie napomáha teplé vlhké a znečistené ovzdušie po predchádzajúcom podchladení a vyčerpaní organizmu. V niektorých štátoch napr. v Japonsku je zvykom nosiť ochrannú masku (rúšku) na nos a ústa v snahe zabrániť šíreniu infekcie. 

Príznaky

Ochorenia z prechladnutia sa prejavujú kýchaním, zápalom spojoviek, bolesťou hrdla, nádchou, kašľom ale i pocitmi únavy, malátnosti a bolesti svalov, často celého tela. Kašeľ je obvykle suchý, často však i vlhký spojený s vykašliavaním. Vzhľadom na možné následné komplikácie banálneho prechladnutia sa odporúča počas ochorenia obmedziť fyzickú a duševnú aktivitu, najlepšie vyležať ochorenie v teplej posteli. Ideálne je vypotiť sa po dobu pol až jednej hodiny, ohriať organizmus, prijímať dostatok tekutín najmä vo forme bylinných čajov. V priaznivom prípade je možné vyliečiť prechladnutie do 3 dní, u oslabených jedincov do 7 dní a u ľudí s dobrou imunitou do 24 hodín. Pri nesprávnom spôsobe liečby a pridružení bakteriálnej infekcie môže byť obdobie rekonvalescencie oveľa dlhšie.

Prevencia

Pre posilňovanie imunitného systému používali už Indiáni výťažky z rastliny Echinacea. Táto rastlina posilňuje nešpecifický imunitný systém a aktivuje vlastné obranné sily organizmu. Vhodné je preventívne použitie extraktov z rastliny v čase epidémií alebo výskytu prechladnutí v najbližšom okolí. Vtedy sa užíva 3x20 kvapiek extraktu z koreňa alebo z celej rastliny. Infekcii sa dá predísť aj udržiavaním čistoty ústnej dutiny a kloktaním teplou vodou s citrónom alebo soľou. Odolnosť organizmu zvyšuje horúca sprcha alebo kúpeľ s následnou studenou sprchou (5 - 10 sekúnd a viac). Dostatok pohybu je tiež užitočný.

Strava a nápoje

Počas prechladnutia je normálnou reakciou nechutenstvo. Pôst urýchľuje vyliečenie pokiaľ má organizmus dostatok tekutín, štiav a vitamínov. Vhodná je šťava z citrónov, pomarančov a mrkvy. Odporúča sa sladenie bylinných čajov medom, ktorý dodáva telu niektoré dôležité látky. Nadužívanie alkoholu, nadmerný príjem živočíšnych tukov a cukru, ako i nedostatok spánku oslabujú činnosť imunitného systému a zvyšujú náchylnosť na ochorenia z prechladnutia.

Vitamíny a minerálie

Pre zvýšenie imunity je vhodný dostatočný prísun vitamínu C najlepšie z prirodzených zdrojov (citróny, pomaranče). Ak je potrebné užívať vitamínové tablety ideálne sú tiež z prírodných surovín (šípky, pomaranče), lepšie v menších dávkach a častejšie. Použitie vysokých dávok môže spôsobiť následnú hypovitaminózu po prerušení užívania megadávok. Vzhľadom na zvýšené nároky organizmu je potrebný i dostatok vitamínov skupiny B. Príznaky prechladnutia a zápalov slizníc sa zmiernia použitím potravín alebo prípravkom s obsahom zinku.

Horúčka

V prípade, že prechladnutie nie je sprevádzané horúčkou, vhodné je zvýšiť teplotu tela napríklad v horúcej kúpeli (30 - 60 minút) alebo v saune. Ak je pri prechladnutí vysoká horúčka, treba ju považovať za pozitívnu obrannú reakciu tela, ktoré tým ničí vírusy a baktérie. Vysoká teplota sa dá znížiť napríklad opakovanými studenými zábalmi lýtok po dobu 20 minút. Vypotenie sa na začiatku ochorenia podporuje čaj z Bazy čiernej a z Lipy. Vhodný je aj šípkový čaj pre vysoký obsah vitamínu C. Tymianová kúpeľ sa používa pri prvých príznakoch ochorenia. V prípade vysokej horúčky (nad 38,5 st. C) je možné použiť lieky znižujúce teplotu (napr. Paracetamol, Ibuprofen). Acylpyrin nie je vhodný pre použitie u detí.

Nádcha

Môže sa prejavovať riedkym výtokom alebo upchatím nosu. Zvýšená produkcia hlienov má očistiť telo od baktérií a vírusov. Masť alebo kvapky proti nádche by mali obsahovať olej eukalyptu, borovice a mäty. Odporúča sa zvlhčovanie vzduchu, zábal hrudníka alebo potieranie hrudníka prsnou masťou. Vhodná je inhalácia eukalyptového oleja alebo rumančeka v horúcej vode. Neodporúča sa používať lieky ktoré zužujú cievy, znižujú sekréciu, môžu byť návykové a majú i nežiaduce účinky. Horúci kúpeľ nôh tiež pomáha odstrániť upchatie nosa.

Zápal prínosových dutín

Odporúčajú sa horúce obklady dutín alebo pôsobenie tepla (po dobu 15 minút). Osvedčenou metódou je naparovanie (inhalácia) nad vriacou vodou so soľou a s rumančekom. Horúci kúpeľ nôh môže byť rovnako prospešný. 

Bolesti hrdla

Pri bolestiach hrdla môže pomôcť čaj zo Šalvie lekárskej, Repíka lekárskeho a Rumančeka. Šalvia je súčasťou rôznych prípravkov i cukríkov.  Má protizápalový, baktericidný a dezinfekčný účinok. Vhodné je použitie šalvie ako kloktadla. Kloktať je možné i teplou slanou vodou 10 minút každé 3 hodiny. Úľavu môže priniesť zábal krku - studený z ľanu obalený teplým z vlny po dobu 30 minút. Používajú sa aj lokálne rozpustné tablety s antibakteriálnym a protizápalovým účinkom (Neoangin, Strepsils, Septolette). Ak sú však postihnuté mandle a sú na nich viditeľné žlté bodky alebo biely povlak,  ide pravdepodobne o angínu, a návšteva lekára s následnou antibiotickou liečbou je nevyhnutná. Neliečená angína môže spôsobovať komplikácie postihnutím ďalších orgánových systémov.

Kašeľ

Kašeľ býva spočiatku suchý, dráždivý, neskôr vlhký a spojený s vykašliavaním čo môže byť prejavom zápalu priedušiek alebo pľúc a potreby antibiotickej liečby. Pri suchom kašli sa odporúča čaj zo Skorocelu kopijovitého, pri vlhkom kašli čaj z Materinej dúšky.  V prevencii vzniku kašľu je vhodný kvet a list Slezu, ktorý chráni sliznice, Ibiš lekársky a Podbeľ liečivý. Pre deti je vhodný aj čaj s Anízom a Sladkým drievkom.

Zápal stredného ucha

Môže byť komplikáciou prechladnutia hlavne u detí. Prudká bolesť ucha sa objavuje hlavne v noci. Dobré empirické skúseností sú s obkladmi so Švédskych kvapiek, šťavou z cibule alebo z uvarených zemiakov, s drobnými kúskami cesnaku v gáze, ako i s olejom z Ľubovníka bodkovaného (pri neporušenom bubienku). Odporúča sa aj lokálna aplikácia tepla napr. Soluxom. Často však môžu tieto domáce prostriedky byť neúčinné, a antibiotická liečba je potom metódou voľby.

Homeopatiká

Mnohí chorí pociťujú úľavu pri prvých príznakoch infekcie po užití homeopatických prípravkoch pripravených pre tento účel. Dobré skúseností sú s Gripp-Heel-tabletami, najčastejšie sa používa Oscillococcinum a Paragrippe, pri nádche môže pomôcť Coryzalia, pri zápale hrtana a chrapote Homeovox. Dávkovanie je uvedené na priložených informačných letákoch.

 Liečba antibiotikami

Tonsillitis acuta: Najčastejší agens:  Streptococcus pyogenes. Th: Penicilín, makrolidové ATB 7-10 dní

Sinusitis acuta: Najčastejší agens: Haemophilus influenzae, Streptococcus Th.: Ampicilin, Amoxicilin

Bronchitis acuta: Najčastejší agens: Streptococcus pneumoniae, M. Pneumoniae, Haemophilus influenzae, Staphylococcus aureus, Clamýdia Th.: Cefalosporíny, makrolidové ATB,

Otitis media suppurativa: Najčastejší agens: Streptococcus pnuemoniae, Haemophilus influenzae, Streptococus pyogenes, Staphylococcus aureus. Th.: Ampicilin, Amoxicilín v ťažších prípadoch i cefalosporíny

Očkovanie

Pôvodcom infekcie sú vírusy chrípky rôznych typov. Epidémie sa vyskytujú najčastejšie koncom januára. Počas epidémie môže ochorieť až 25% populácie. Rizikové skupiny tvoria ľudia s chronickými ochoreniami dýchacích ciest a srdca, diabetici, malé deti a starí ľudia, nákaza sa najrýchlejšie šíri v kolektívoch (vojsko). Nežiaducim účinkom môže byť lokálna bolestivá reakcia v mieste vpichu. Odporúča sa očkovanie pred nástupom chrípkovej sezóny (od septembra do decembra), pričom účinok pretrváva až do nasledujúcej sezóny. U nás sú k dispozícií nasledovné očkovacie látky  vyrobené z aktuálnych sezónnych vírusových kmeňov odporúčaných Svetovou zdravotníckou organizáciou pre sezónu 1999/2000:

VAXIGRIP (Pasteur Mérieux, Francúzsko)

FLUARIX (SmithKline Beecham, Belgicko)

INFLUVAC (Solvay Pharma, Holandsko)

SUBINVIRA (Imuna, SR)

Pre určité skupiny obyvateľstva sú vakcíny priamo hradené poisťovňou po súhlase revízneho lekára: osoby nad 65 rokov, pracovníci zdravotníctva v priamom kontakte s pacientami, pacienti dispenzarizovaní pre chronické ochorenia - srdca, priedušiek, obličiek, metabolické a imunitné poruchy. Vakcínu je možné zakúpiť aj priamo v lekárni na lekársky predpis. 


Posledná aktualizácia: 18.08.2001
WEB-master: PEKUR s.r.o.
Copyright © Edusan 1999