Odpovedal: EDUSAN - lekár
Re: Otázka na lekára: Predčasne šediviem?
(číslo príspevku 40.204, zo dňa 02.11.2004. videné 9673x)
ODPOVEDAŤ / Predchádzajúci príspevok
 

Text príspevku číslo 40204:
Zmena farby vlasov je sprievodnym znakom starnutia. Priemerne, vo veku 50 rokov má polovicu šedivých vlasov približne polovica ľudí v našich končinách. Vlas stráca farbu, pretože sa znižuje produkcia melanínu. Prvé šediny sa zvyčajne objavujú na sluchoch, potom na vrchole a nakoniec na zadnej časti hlavy. Hlava získava charakteristický dvojfarebný výzor typu "soľ a korenie". Tento proces je podmienený geneticky a v takomto prípade sa nedá ničím ovplyvniť. Ak bol Váš otec šedivý v štyridsiadke, s vysokou pravdepodobnosťou sa tieto gény prejavia aj u potomkov a jedinou možnosťou je vlasy farbiť. Vlasy rastú rýchlosťou priemerne 13 mm (10 - 20 mm) mesačne, preto je nemožné zošedivieť okamžite (počas hrozivého zážitku). Šedivenie je veľmi pomalý a postupný degeneratívny proces.

Predčasné šedivenie vlasov môže mať okrem genetických aj iné príčiny. Šedivenie vlasov do 30. roku (alebo do 20. roku) života môže byť spôsobené napríklad ochorením štítnej žľazy, anémie, autoimunitnými a inými ochoreniami.
V prevažnej väčšine prípadov sa šedivenie vlasov nedá ničím ovplyvniť.
Na základe empirických skúseností sa predpokladá, že niektoré faktory urýchlujúce zmenu farby vlasov by mohli byť modifikovateľné:
- Stres a psychické napätie spôsobuje zhoršenie výživy vlasových korienkov a tým môže urýchlovať zmenu farby vlasov.
- Nedostatok niektorých vitamínov (B-komplex, jód, železo, meď)
- Užívanie niektorých liekov
- Zmenu farby vlasov môže spôsobovať aj umývanie príliš horúcou vodou a časté sušenie fénom
- Chronické zápaly (napr. zubov) a chronická zápcha môžu mať tiež vplyv
- niektoré oleje na vlasy môžu mať nepriaznivé vplyvy
Pomôcť spomaliť zmenu farby vlasov môžu vitamíny skupin B a najmä PABA a inositol, biotin (vitamín H), zinok. Železo a jód, ryby a morské potvory. Mrkva ako zdroj betakaroténu. Jogurty so živými kultúrami baktérii. Používanie kvalitných šampónov. Častá masáž vlasovej pokožky (kefou alebo prstami pri korienkoch). Naučiť sa zvládať stresy.