Odpovedal: EDUSAN - neurológ
Re: Krčná chrbtica - poškodenie?
(číslo príspevku 14.488, zo dňa 13.01.2003. videné 29259x)
ODPOVEDAŤ / Predchádzajúci príspevok
 

Text príspevku číslo 14488:
Milá Ingrid,

1./ Stavce nemôžu "vyskakovať" - vyklenúť z priestoru sa môže medzistavcová platnička. 2./ Masér nie je lekár (aspoň väčšinou) a nemôže sa teda odborne vyjadrovať k spazmom chrbticového svalstva 3./ Chiropraxia (naprávanie) najmä krčnej chrbtice má značné riziká, a najmä bez poznania rtg dokumentácie môže byť následkom i ochrnutie všetkých končatín (kvaduplégia). Krčná chrbtica sa napráva väčšinou v leže a cieľom je odstránenie funkčných blokov (Vám však blok medzi stavcami C5-C6 zostal) 4./ pojem "zablované tepny na krku" je nezmysel - ak niečomu nerozumiete, môžete sa hneď opýtať: ako sa môže tepna "zablokovať"?. Sú upchaté trombom alebo embóliou - čiže Vám krv prichádza do hlavy len cez vertebrálne artérie? To sa dá zistiť len pomocou Dopplerovej ultrasonografie alebo angiografie.

Na rtg C chrbtice Vám zistili nezávažné, bežne opisované degeneratívne zmeny, takže môžete byť spokojná. Morbus Scheuermann i Schmorlov uzol znamenajú zmeny zakrivenia hrudnej chrbtice a degeneratívne zmeny medzistavcových platničiek. Niektoré informácie o týchto zmenách na chrbtici nájdete v anglickom jazyku napríklad na stránkach
Scheuermann´s disease alebo Schmorlov uzol.

Je potrebné aby Vás vyšetril neurológ, ortopéd a rehabilitačný lekár. Upresnia diagnózu a odporučia terapiu. Často stačí naučiť sa niekoľko cvikov na spevnenie svalstva chrbtice, alebo na odstránenie nesprávnych stereotypov z práce alebo z denného života (poloha v spánku, pri počítači a pod.). Musíte sa rozhodnúť, či budete veriť lekárom alebo alternatívnej medicíne. Spazmy (napätie) svalov sú len následkom určitej poruchy chrbtice, ktorú je treba cielene odstrániť. Aj masáž alebo chiropraxia môže byť niekedy užitočná, ale musí byť vykonávaná odborne a s cieľom pacientovi pomôcť (nie naopak - ak pacient pomáha zlepšiť finančnú situáciu liečiteľovi).