Jar a pôst

Po období zmyslového užívania, hojnosti v jedle, nemierností v pití, plesovej sezóny a ďalších rozkoší, prichádza čas zmeny orientácie na duchovné sféry. Prvým marcovým dňom začalo 40-dňové obdobie pôstu. Počas zimy sa v tele nahromadil nadbytok vody a hlienu, ktorých sa telo musí zbaviť. Pri prirodzenom odhlieňovaní je často potrebná vreckovka. Tento proces sa prirovnáva často k jarnému topeniu snehu v horách. Čím je v organizme viacej nahromadených toxických produktov, tým je vyššia pravdepodobnosť vzniku jarných peľových alergií (senná nádcha) ale i infekcií (jarná chrípka).

Tradičná indická medicína (ájurvéda) zastáva názor, že už dva týždne pre príchodom jari je potrebné skrátiť čas spánku, ktorý bol v zime dlhší. Z jedálneho lístku je potrebné vylúčiť sladké, kyslé, ťažké a olejnaté jedlá. Tzv. jarná únava prezrádza, že organizmus sa nevysporiadal s následkami zimy. Jar je obdobím radosti, odporúčajú sa prechádzky v prebúdzajúcej sa prírode, cvičenie, šport a spoločnosť krásnej ženy. Marec je ideálne obdobie pre počatie zdravého dieťaťa. 

Odstraňovanie škodlivín z organizmu urýchli hladovka. Odporúča sa 24-hodinová hladovka jedenkrát do týždňa, dlhšia alebo častejšia hladovka by mala byť realizovaná len so súhlasom a pod dohľadom lekára. Počas hladovky sa neprijímajú žiadne potraviny, ani tekuté, potrebné je piť dostatok kvalitnej pitnej najlepšie destilovanej vody (bez minerálov, nie technickej) v množstve 2 – 3 litre, ktorá pomôže rozpustiť a vyplaviť škodlivé látky z tela. Voda má byť vlažná, nie ľadová.

Pôst na rozdiel od hladovky neznamená hladovku ale vynechanie určitých potravín. Vhodné je vybrať pre konzumáciu také potraviny, ktoré neostávajú dlho v žalúdku ani v črevách. Odporúčajú sa ovocné a zeleninové čerstvé šťavy a bylinkové čaje, ktoré nezaťažujú tráviaci trakt. Každý by mal jesť len to, na čo má práve chuť, detoxikovaný organizmus vie často najlepšie rozlíšiť čo potrebuje. Na jar však osobitne platí: menej (potravy) znamená viac (pre zdravie).

V duchovnej oblasti sa odporúča čítať krásnu literatúru, poéziu, navštevovať priateľov. Najviac endorfínov (hormónov šťastia) sa vyplavuje pri zaľúbení a v prítomnosti blízkej osoby. Potrebné je zanechať lipnutie na zdanlivo nevyhnutných ale pominuteľných veciach, zanechať ohováranie, nepriateľstvo a závisť. Príčinou najväčšieho množstva ochorení sú práve tieto negatívne emócie (tzv. diagnóza “božie mlyny”). Ďalšou príčinou je chronická otrava sústavným prejedaním sa nevhodnou kombináciou potravín (tzv. ochorenia spôsobené “nožom a vidličkou”). Stará ľudová múdrosť hovorí: smrť číha v črevách. Základom dobrého zdravia je dobre rozžuvané jedlo, pravidelná stolica a hlavne veselá myseľ.


Posledná aktualizácia: 03.05.2001
WEB-master: PEKUR s.r.o.
Copyright © Edusan 2001