KOENZÝM Q 10

Koenzým Q 10 (ubichinón) je látka podobná vitamínom, ktorá sa nachádza vo všetkých bunkách ľudského tela. Má zásadný význam pre tvorbu energie buniek. Nachádza sa bežne v niektorých potravinách ako napr. hovädzie srdce, bravčové mäso, sardinky, losos, špenát, orechy. Hlavným zdrojom je však syntéza v organizme, k čomu sú potrebné niektoré aminokyseliny, vitamíny a minerálie.

História

V r. 1957 Frederick Crane izoloval CoQ-10 z hovädzieho srdca
V r. 1958 Dr. Wolf a Dr. Morton opísali chemickú štruktúru ubichinónu
V r. 1972 boli zistené nízke hodnoty CoQ-10 pri srdcových ochoreniach
Od r. 1976 sa používa v Japonských nemocniciach
V r. 1978 Peter Mitchell dostal Nobelovú cenu za CoQ-10 a výskum energie buniek
Od r. 1992 sa používa v nemocniciach v USA
Od r. 1997 sa používa v liečbe hlavne kardiologických ochorení a účinok je opísaný v lekárskych učebniciach

Mechanizmus účinku

Metabolizmus
Najdôležitejšia funkcia CoQ-10 je energetická aktivita na úrovni bunkových štruktúr mitochondrií. Ovplyvňuje činnosť viacerých enzýmov nevyhnutných pre tvorbu energie buniek. Pri jeho nedostatku sa znižuje tvorba energie, čo sa prirovnáva k autu s benzínom nižšej výbušnosti a tým aj nižším výkonom.
Antioxidačné účinky
Zabraňuje peroxidáciu tukov a vzniku tzv. oxidačného stresu, ktorý je príčinou vzniku mnohých ochorení. Chráni pred poškodením membrány a zabraňuje ukladaniu cholesterolu do ciev.
Podpora imunity
Podporuje činnosť špecifického i nešpecifického imunitného systému, zlepšuje fagocytózu a obranyschopnosť imunitného systému. Posilňuje správnu funkciu imunitného systému, správne rozpoznávanie antigénov, čím znižuje výskyt falošných – alergických reakcií na alergén z potravy alebo ovzdušia.

Starnutie

U starších ľudí sa prejavuje nedostatok CoQ-10 znížením antioxidačnej aktivity a nedostatočnou ochranou pred voľnými radikálmi ako aj znížením aktivity imunitného systému. Zvyšuje sa tým náchylnosť na infekčné a iné ochorenia. Starí ľudia majú v tkanivách len 50 % koenzýmu v porovnaní s mladými ľuďmi. Tvorba koenzýmu v organizme sa vekom znižuje a tým aj aktivita mitochondrií, ktoré sú dodávateľmi energie (elektrárne) pre bunku.

Chronický únavový syndróm

Asi 70 % pacientov so syndrómom chronickej únavy má nedostatok CoQ-10.

Arterioskleróza a vyššie hodnoty cholesterolu

Spolu s vitamínom E chráni nízkodenzitný cholesterol pred oxidáciou a ukladaním do steny ciev. Tieto účinky boli zistené aj v pokusoch na zvieratách a v laboratórnych podmienkach (in vitro). Účinky u pacientov s arteriosklerózou sa prejavia po 2 – 3 rokoch používania.

Ochorenia srdca

U pacientov s ochoreniami srdca boli zistené nízke hodnoty CoQ-10. Preto sa používa v prevencii a v podpornej liečbe anginy pectoris, porúch rytmu, kardiomyopatií a iných ochoreniach srdca. Účinkom na membrány sa stabilizuje srdcový rytmus, zlepšuje sa okysličovanie a krvné doštičky majú menšiu tendenciu zhlukovať sa a vytvárať krvné zrazeniny. Pacienti ktorí majú deficit CoQ-10 by ho mali užívať doživotne.

Vysoký krvný tlak

Podávanie CoQ-10 znižuje hodnoty vysokého krvného tlaku v kontrolovaných klinických štúdiách a aj v experimentoch na zvieratách. V štúdii na 109 pacientov, ktorí užívali 225 mg CoQ-10 denne sa znížil systolický aj diastolický tlak priemerne o 10 mm Hg. Predpokladá sa, že asi 39 % pacientov má vyšší krvný tlak z nedostatku CoQ-10.

Cukrovka

Diabetici užívajúce perorálne antidiabetiká majú nedostatok CoQ-10.

Paradentóza

Od r. 1971 sa zistil priaznivý vplyv koenzýmu na zápalové ochorenia ďasien a závesného aparátu zubov, ktoré sa prejavuje krvácaním ďasien a postupným uvoľňovaním zubov. Pri vzniku ochorenia sa uplatňujú infekčné a alergické vplyvy. Najväčšie výskumy s pozitívnymi výsledkami boli realizované v Japonsku.

Alergie a astma

CoQ-10 znižuje tvorbu histamínu a preto môže priaznivo ovplyvňovať alergické ochorenia ako napríklad peľovú nádchu alebo astmu.

Psoriáza

Zlepšenie funkcie imunitného systému môže pomôcť zlepšiť priebeh tohto kožného ochorenia.

Alzheimerova a Parkinsonova choroba

CoQ-10 má ochranný účinok na nervové bunky. U starých myší sa po užívaní CoQ-10 zvýšili jeho hladiny v mozgovej kôre o 10 – 40 %, približne na úroveň nameranú u mladých myší. Po 2 mesiacoch užívania dávky zodpovedajúcej 100 – 200 mg denne u človeka sa zvýšila energia v mozgu (v mitochondriách) o 29 %. Pri užívaní prípravku sa zvyšuje aj odolnosť voči nervovým toxínom. U pacientov s Parkinsonovou chorobou bola zistená porucha funkcie mitochondrií a o 35 % nižšie hladiny CoQ-10 ako v rovnako starej vekovej skupine.

Nádory

Pozitívne účinky boli zistené hlavne v prevencii a v podpornej liečbe rakoviny prsníka. Priaznivé účinky na tumory a leukémie sa potvrdili aj v experimentálnych štúdiách na zvieratách. Okrem toho má CoQ-10 ochranný účinok na bunky srdca pri chemoterapii nádorov Adriamycínom.

Použitie a dávkovanie

Účinok sa zvyšuje so súčasným podávaním s pivnými kvasnicami. Užíva sa 40 – 400 mg denne. Len u pacientov s rakovinou je možné zvýšiť dávku až na 600 mg denne. U ľudí nad 40 rokov sa odporúča denne užívať aspoň 100 mg koenzýmu Q 10. Najrozšírenejšie je používanie v Japonsku, kde sa vyrába 72 druhov koenzýmu Q-10. 


Posledná aktualizácia: 18.08.2001
WEB-master: PEKUR s.r.o.
Copyright © Edusan 2000